31896295 - happy family near their house

Nabízíme služby pro zájemce o jakoukoliv formu náhradní rodinné péče

(osvojení, pěstounství, atd.) a vyvíjíme aktivity, které rozšiřují povědomí veřejnosti o pěstounství.

Naší snahou je náhradní rodinou péči rozvíjet a podporovat.

Rádi bychom inspirovali nové lidi, kteří by se mohli stát náhradními rodiči a tím snížili počet dětí, které musí vyrůstat v ústavech.

Patronky Náhradní rodinné péče

Teresa Branna, Kamila Janovičová a Tereza Vítů jsou tři kamarádky, které spojuje nejen herecká profese a působení v Jihočeském divadle, ale také vůle a chuť pomáhat. Lidé znají herečky z televizních obrazovek, z filmového plátna i divadelních inscenací. Nyní je můžeme představit také jako patronky Náhradní rodinné péče PREVENT.

Společně se rozhodly šířit myšlenku pěstounství a upozornit na činnost a akce Náhradní rodinné péče PREVENT v Jihočeském kraji.

Patronky_NRP-2

Teresa Branna

„V jižních Čechách je určitě hodně lidí, kteří by byli skvělými pěstouny. Jen možná nemají potřebné informace nebo o pěstounské péči nikdy neslyšeli. Chtěla bych jako patronka přispět k tomu, to změnit.“

Kamila Janovičová

„Jezdím pravidelně každé léto jako vedoucí na tábor. Dětských příběhů jsem si už vyslechla nespočet a ne vždy byly veselé. S přijetím nabídky patronství jsem proto neváhala.“

Tereza Vítů

„I když moje dětství nebylo vždy úplně jednoduché, měla jsem rodiče, na které jsem se mohla obrátit. Každé dítě by mělo vyrůstat v milující rodině, ne vždy se to ale povede. Proto jsem moc ráda, že existují organizace jako je Prevent 99, které pomáhají pěstounům a osvojitelům v jejich cestě.“

Můžu já být pěstounem?

Tisíce dětí v České republice vyrůstají v ústavní péči

- v dětských domovech, zařízeních pro děti vyžadujících okamžitou pomoc, diagnostických ústavech, domovech pro děti do 3 let (dříve kojenecké ústavy). Přitom jen pro velmi malou část z nich je to nutné a smysluplné (např. děti s vážnými problémy s chováním, děti se zdravotními problémy).

Pro většinu z nich by byla vhodným řešením pěstounská péče nebo osvojení.

Dlouhodobých pěstounů je ale málo a z toho mála si téměř nikdo nedokáže představit, že by si vzal do péče skupinku sourozenců, dítě s handicapem nebo starší dítě jiného etnika. Jsme přesvědčeni, že je to z velké části proto, že málokdo má dostatečné relevantní informace o pěstounství a většina lidí tuto možnost nikdy nezvažovala.

Přemýšlel/a jste nad tím někdy Vy?

Zkuste si odpovědět na následujících 8 otázek:

 1. Potěšilo by Vás, kdybyste pomohl/a konkrétnímu dítěti?
 2. Je u Vašeho stolu místo pro malého jedlíka?
 3. Máte rád/a ve svém životě výzvy?
 4. Máte kde bydlet?
 5. Jste finančně soběstačný/á?
 6. Je váš život stabilní, ale přesto se nebojíte změny?
 7. Považujete rodinu a přátele ve svém životě za důležité?
 8. Nebojíte se být jiný/á než většina?

Pokud jste odpověděl/a 8 x ANO, máte dobrý základ pro to být pěstounem.

 

Jak zjistíte, co dalšího je pro pěstounství potřeba?

 • Přečtěte si informace na těchto webových stránkách: Základní pojmyNejčastější otázky.
 • Spojte se s námi a my vám rádi pomůžeme. Řekneme vám, co pěstounství přináší (i odnáší), předáme vám veškeré potřebné informace, spolupracující pěstouni vám předají své osobní zážitky a zprostředkují zkušenosti, pomůžeme vám s rozhodováním.

Volejte ve všední dny kdykoliv mezi 8 a 17 hodinou na telefonní číslo 727 822 449. Pokud telefon hned nezvedneme, zavoláme Vám zpět.

Novinky

Besedy pro veřejnost: Můj soused pěstoun

Autor: Johana | 10. 9. 2019

V průběhu podzimních měsíců nás čeká 5 besed na téma pěstounství s názvem Můj soused pěstoun. Těšíme se na […]

Přečíst >>

Kurzy pro všechny příznivce NRP

Autor: Johana | 26. 7. 2019

Uvažujete o pěstounské péči či osvojení? Zajímá vás jak vychovávat dítě v NRP či jaké to má dítě v NRP ve škole? Přijďte […]

Přečíst >>

Propagace pěstounské péče na Město lidem / lidé městu

Autor: Johana | 26. 7. 2019

31. 8. 2019 se již podruhé zúčastníme akce Město lidem-lidé městu. Zde společně s pracovníky Krajského úřadu Jihočeského kraje a dalších neziskových […]

Přečíst >>

Besedy pro veřejnost: Můj soused pěstoun

Autor: Johana | 26. 7. 2019

V průběhu podzimu 2019 proběhne 5 besed na téma pěstounství. O místě a čase vás budeme brzy informovat.

Přečíst >>

Základní pojmy

Nabízené služby

Naše hlavní služby zahrnují:

 • Informace a poradenství
 • Osobní setkání s pěstounem či osvojitelem
 • Podpora budoucích pěstounů a osvojitelů
 • Klubová setkání
 • Kurzy a vzdělávací semináře
 • Přípravy žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče v programu PRIDE

Detaily k jednotlivým službám >>

Informace a poradenství

Všem zájemcům nabízíme osobní setkání a poradenství na jakékoliv téma týkající se náhradní rodinné péče. Např: praktické rozdíly mezi osvojením a pěstounstvím; co vás čeká, když se rozhodnete stát náhradním rodičem; jak probíhá proces "párování" dítěte a náhradních rodičů; jaké děti se dostávají do pěstounské péče, co musíte udělat, abyste mohl/a adoptovat dítě, atd.

Osobní setkání s pěstounem či osvojitelem

Kromě informací od odborníka nabízíme také setkání s náhradním rodičem: osvojitelem či pěstounem, podle Vašeho zájmu. Můžete se zeptat na praktické každodenní zkušenosti lidí, kteří jsou již několik let náhradními rodiči a vyslechnout si jejich autentické zážitky. Spolupracujeme s mnoha náhradními rodinami, které si s Vám rádi popovídají o jejich životě s přijatými dětmi, co jim náhradní rodičovství dalo a i vzalo.

Podpora budoucích pěstounů a osvojitelů

Období, kdy jsou žadatelé krajským úřadem vytipováni jako vhodní náhradní rodiče pro konkrétní dítě je velmi náročné a rozhoduje se při něm o budoucnosti vaší rodiny i dítěte. Seznámení s dítětem, rozhodování, zda toto konkrétní dítě přijmete, sbližování se s ním, jeho předávání z ústavní péče nebo z péče přechodných pěstounů, adaptace v prvních dnech v rodině.... To vše jsou situace, které zažíváte poprvé a jsou velmi náročné. Rádi vás tím doprovodíme, pomůžeme radou, předáním zkušeností, nebo s vámi na setkání přímo pojedeme.

Klubová setkání

Většina lidí se ráda setkává s dalšími, se kterými má stejné zájmy, starosti či potřeby. Nabízíme proto neformální setkání zájemců a žadatelů o náhradní rodinnou péči. Termín a čas setkání se odvíjí podle zájmu a potřeb účastníků.

Kurzy a vzdělávací semináře

Pro zájemce o náhradní rodinou péči připravujeme kurzy, které jim s předstihem předají ty nejdůležitější informace o tom, co je čeká s přijatým dítětem. Zájemci si tak mohou ještě před podáním žádosti ověřit, jestli se vydávají správnou cestou, protože rozhodnutí přijmout dítě je velmi závažné a "na celý život", což logicky doprovází spoustu pochybností a otázek.

Přípravy žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče v programu PRIDE

Naše organizace je realizátorem příprav registrovaným u KÚ dle § 48 písm.e). Máme lektory vzdělané v modelu příprav s licencí MPSV, který je osvědčený a využívaný v desítkách zemí celého světa. Přípravy se skládají z 9 čtyřhodinových skupinových setkání a 3 individuálních konzultací v rodině. V našich přípravách se počítá s aktivní účastí žadatelů a cílem je zvýšit kompetence budoucích náhradních rodičů tak, aby uměli dítěti poskytovat kvalitní péči a dávat mu bezpečí. Program obsahuje sebepoznávání účastníků, informace o specifických potřebách přijatých dětí a způsobech jejich naplňování a mnoho dalších informací. Celou přípravu lektoruje dvojice zkušených odborníků, kdy jeden z nich je zároveň zkušený náhradní rodič.

Pokud chcete vědět více o našich přípravách, přečtěte si informace pro účastníky (pdf), nebo se přijďte zeptat osobně, rádi si na vás uděláme čas.

Aktualizace:

V současné době bohužel přípravy neposkytujeme, protože v Jihočeském kraji je poskytovatel určován na základě výběrového řízení, kde rozhoduje pouze cena. Náš kurz není nejlevnější.

Zavřít

Další aktivity:

 • Besedy na školách
 • Informační a náborové kampaně

Více k těmto aktivitám >>

Besedy na školách

Nabízíme zdarma besedy na základních i středních školách na téma náhradní rodinné péče. Naše společnost je obecně velmi málo informovaná o smyslu a možnostech pěstounství a náhradní rodinné péče vůbec. Rádi bychom to změnili a rozhodli jsme se začít od našich dětí, protože těch se to týká a ty to mohou v budoucnosti také změnit.

Informační a náborové kampaně

Stále je velký nedostatek dlouhodobých pěstounů a tisíce dětí vyrůstá v ústavní péči. Naší snahou je proto šířit co nejvíce informací mezi veřejností, předávat informace, proč je výchova v náhradní rodině pro dítě mnohem lepší než ústavní. Naším cílem je nalákat nové rodiny na myšlenku náhradního rodičovství.

Zavřít

Nejčastější dotazy

Tým

anon-zena-320

Mgr. Johana Mertová

vedoucí, poradce, lektorka příprav PRIDE

Je absolventkou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulty – obor rehabilitační péče o dospělé, děti a staré osoby.

V náhradní rodinné péči se pohybuje od roku 2000, kdy začala pracovat jako sociální pracovník náhradní rodinné péče orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

 

Více >>

Absolvovala tyto výcviky: způsobilost v sociálně-právní ochraně dětí, kurz krizové intervence, facilitativní mediace, lektor PRIDE, facilitátor případových konferencí. 10 let spolupracovala se Zdravotně-sociální fakultou v Českých Budějovicích jako přednášející předmětu sociální politika, náhradní rodinná péče, vedení diplomových a bakalářských prací.

Zavřít

Jarosova

Mgr. et Mgr., Bc. Erika Jarošová

klíčová pracovnice, lektorka

Vystudovala obor Rehabilitační – psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory na Zdravotně sociální fakultě JČU ČB, obor Etika v sociální práci na Teologické fakultě JČU ČB a dále obor Učitelství odborných předmětů na Pedagogické fakultě JČU ČB.

Více >>

Absolvovala kurz krizové intervence a dvouletý vzdělávací program Specifika péče o děti v náhradní rodinné péči.

Pracovala 10 let jako pracovnice sociálně – právní ochrany dětí a zároveň se jako kurátorka pro děti a mládež specializovala na děti vyžadující zvýšenou pozornost (děti s poruchami chování, dopouštějící se trestné činnosti apod.). Od roku 2014 pracuje jako klíčová pracovnice na budějovicku.

S partnerem a dvěma dcerami žije v Českých Budějovicích.

Zavřít

Další informace o tomto zařízení

Odkazy

Sociální zabezpečení

Legislativa

Kontakty

Informace o náhradní rodinné péči:

Tel.: 727 822 449
E-mail: nrp@prevent99.cz

Vedoucí programu:

Mgr. Johana Mertová
Tel.: 727 822 449
E-mail: mertova@prevent99.cz

Aktivity projektu Podpora náhradní rodinné péče v Jihočeském kraji jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.

 
Scroll to Top