31896295 - happy family near their house

Nabízíme služby pro zájemce o jakoukoliv formu náhradní rodinné péče

(osvojení, pěstounství, atd.) a vyvíjíme aktivity, které rozšiřují povědomí veřejnosti o pěstounství.

Naší snahou je náhradní rodinou péči rozvíjet a podporovat.

Rádi bychom inspirovali nové lidi, kteří by se mohli stát náhradními rodiči a tím snížili počet dětí, které musí vyrůstat v ústavech.

Můžu já být pěstounem?

Tisíce dětí v České republice vyrůstají v ústavní péči

- v dětských domovech, zařízeních pro děti vyžadujících okamžitou pomoc, diagnostických ústavech, domovech pro děti do 3 let (dříve kojenecké ústavy). Přitom jen pro velmi malou část z nich je to nutné a smysluplné (např. děti s vážnými problémy s chováním, děti se zdravotními problémy).

Pro většinu z nich by byla vhodným řešením pěstounská péče nebo osvojení.

Dlouhodobých pěstounů je ale málo a z toho mála si téměř nikdo nedokáže představit, že by si vzal do péče skupinku sourozenců, dítě s handicapem nebo starší dítě jiného etnika. Jsme přesvědčeni, že je to z velké části proto, že málokdo má dostatečné relevantní informace o pěstounství a většina lidí tuto možnost nikdy nezvažovala.

Přemýšlel/a jste nad tím někdy Vy?

 

Zkuste si odpovědět na následujících 8 otázek:

 1. Potěšilo by Vás, kdybyste pomohl/a konkrétnímu dítěti?
 2. Je u Vašeho stolu místo pro malého jedlíka?
 3. Máte rád/a ve svém životě výzvy?
 4. Máte kde bydlet?
 5. Jste finančně soběstačný/á?
 6. Je váš život stabilní, ale přesto se nebojíte změny?
 7. Považujete rodinu a přátele ve svém životě za důležité?
 8. Nebojíte se být jiný/á než většina?

Pokud jste odpověděl/a 8 x ANO, máte dobrý základ pro to být pěstounem.

 

Jak zjistíte, co dalšího je pro pěstounství potřeba?

 • Přečtěte si informace na těchto webových stránkách: Základní pojmyNejčastější otázky.
 • Spojte se s námi a my vám rádi pomůžeme. Řekneme vám, co pěstounství přináší (i odnáší), předáme vám veškeré potřebné informace, spolupracující pěstouni vám předají své osobní zážitky a zprostředkují zkušenosti, pomůžeme vám s rozhodováním.

Volejte ve všední dny kdykoliv mezi 8 a 17 hodinou na telefonní číslo 727 822 449. Pokud telefon hned nezvedneme, zavoláme Vám zpět.

Novinky

Besedy pro veřejnost na téma: pěstounská péče

Autor: Lenka | 18. 8. 2018

V průběhu září a října 2018 proběhnou 4 besedy na téma pěstounství – ve Vodňanech, Blatné, Volyni a Strakonicích. Zveme […]

Přečíst >>

Propagace pěstounské péči na akci Město lidem – lidé městu

Autor: Lenka | 16. 8. 2018

1. 9. 2018 jsme se společně s Krajským úřadem a doprovázejícími organizacemi pro pěstouny zúčastnili akce Město lidé – lidé městu v Českých […]

Přečíst >>

Základní pojmy

Nabízené služby

Naše hlavní služby zahrnují:

 • Informace a poradenství
 • Osobní setkání s pěstounem či osvojitelem
 • Podpora budoucích pěstounů a osvojitelů
 • Klubová setkání
 • Kurzy a vzdělávací semináře
 • Přípravy žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče v programu PRIDE

Detaily k jednotlivým službám >>

Informace a poradenství

Všem zájemcům nabízíme osobní setkání a poradenství na jakékoliv téma týkající se náhradní rodinné péče. Např: praktické rozdíly mezi osvojením a pěstounstvím; co vás čeká, když se rozhodnete stát náhradním rodičem; jak probíhá proces "párování" dítěte a náhradních rodičů; jaké děti se dostávají do pěstounské péče, co musíte udělat, abyste mohl/a adoptovat dítě, atd.

Osobní setkání s pěstounem či osvojitelem

Kromě informací od odborníka nabízíme také setkání s náhradním rodičem: osvojitelem či pěstounem, podle Vašeho zájmu. Můžete se zeptat na praktické každodenní zkušenosti lidí, kteří jsou již několik let náhradními rodiči a vyslechnout si jejich autentické zážitky. Spolupracujeme s mnoha náhradními rodinami, které si s Vám rádi popovídají o jejich životě s přijatými dětmi, co jim náhradní rodičovství dalo a i vzalo.

Podpora budoucích pěstounů a osvojitelů

Období, kdy jsou žadatelé krajským úřadem vytipováni jako vhodní náhradní rodiče pro konkrétní dítě je velmi náročné a rozhoduje se při něm o budoucnosti vaší rodiny i dítěte. Seznámení s dítětem, rozhodování, zda toto konkrétní dítě přijmete, sbližování se s ním, jeho předávání z ústavní péče nebo z péče přechodných pěstounů, adaptace v prvních dnech v rodině.... To vše jsou situace, které zažíváte poprvé a jsou velmi náročné. Rádi vás tím doprovodíme, pomůžeme radou, předáním zkušeností, nebo s vámi na setkání přímo pojedeme.

Klubová setkání

Většina lidí se ráda setkává s dalšími, se kterými má stejné zájmy, starosti či potřeby. Nabízíme proto neformální setkání zájemců a žadatelů o náhradní rodinnou péči. Termín a čas setkání se odvíjí podle zájmu a potřeb účastníků.

Kurzy a vzdělávací semináře

Pro zájemce o náhradní rodinou péči připravujeme kurzy, které jim s předstihem předají ty nejdůležitější informace o tom, co je čeká s přijatým dítětem. Zájemci si tak mohou ještě před podáním žádosti ověřit, jestli se vydávají správnou cestou, protože rozhodnutí přijmout dítě je velmi závažné a "na celý život", což logicky doprovází spoustu pochybností a otázek.

Přípravy žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče v programu PRIDE

Naše organizace je realizátorem příprav registrovaným u KÚ dle § 48 písm.e). Máme lektory vzdělané v modelu příprav s licencí MPSV, který je osvědčený a využívaný v desítkách zemí celého světa. Přípravy se skládají z 9 čtyřhodinových skupinových setkání a 3 individuálních konzultací v rodině. V našich přípravách se počítá s aktivní účastí žadatelů a cílem je zvýšit kompetence budoucích náhradních rodičů tak, aby uměli dítěti poskytovat kvalitní péči a dávat mu bezpečí. Program obsahuje sebepoznávání účastníků, informace o specifických potřebách přijatých dětí a způsobech jejich naplňování a mnoho dalších informací. Celou přípravu lektoruje dvojice zkušených odborníků, kdy jeden z nich je zároveň zkušený náhradní rodič.

Pokud chcete vědět více o našich přípravách, přečtěte si informace pro účastníky (pdf), nebo se přijďte zeptat osobně, rádi si na vás uděláme čas.

Aktualizace:

V současné době bohužel přípravy neposkytujeme, protože v Jihočeském kraji je poskytovatel určován na základě výběrového řízení, kde rozhoduje pouze cena. Náš kurz není nejlevnější.

Zavřít

Další aktivity:

 • Besedy na školách
 • Informační a náborové kampaně

Více k těmto aktivitám >>

Besedy na školách

Nabízíme zdarma besedy na základních i středních školách na téma náhradní rodinné péče. Naše společnost je obecně velmi málo informovaná o smyslu a možnostech pěstounství a náhradní rodinné péče vůbec. Rádi bychom to změnili a rozhodli jsme se začít od našich dětí, protože těch se to týká a ty to mohou v budoucnosti také změnit.

Informační a náborové kampaně

Stále je velký nedostatek dlouhodobých pěstounů a tisíce dětí vyrůstá v ústavní péči. Naší snahou je proto šířit co nejvíce informací mezi veřejností, předávat informace, proč je výchova v náhradní rodině pro dítě mnohem lepší než ústavní. Naším cílem je nalákat nové rodiny na myšlenku náhradního rodičovství.

Zavřít

Nejčastější dotazy

Tým

Cadova

Mgr. Lenka Čadová

vedoucí, poradce, lektorka příprav PRIDE

Vystudovala Zdravotně sociální fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, je absolventkou kurzů Krizové intervence, Efektivní komunikace a rodinné diagnostiky pro pracovníky sociálně právní ochrany a semináře Sandplaying.

Více >>

Aktuálně se frekventantkou v dlouhodobém psychoterapeutickém výcviku Logoterapie.

Pracovala rok jako sociální pracovník v zařízení sociální rehabilitace pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Od roku 2013 je klíčovou pracovnicí pro pěstounské rodiny a facilitátorkou případových konferencí, od roku 2015 je licencovanou lektorkou příprav budoucích pěstounů a osvojitelů v programu PRIDE.

Žije v Bavorově, má dva syny.

Zavřít

Jarosova

Mgr. et Mgr., Bc. Erika Jarošová

klíčová pracovnice, lektorka

Vystudovala obor Rehabilitační – psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory na Zdravotně sociální fakultě JČU ČB, obor Etika v sociální práci na Teologické fakultě JČU ČB a dále obor Učitelství odborných předmětů na Pedagogické fakultě JČU ČB.

Více >>

Absolvovala kurz krizové intervence a dvouletý vzdělávací program Specifika péče o děti v náhradní rodinné péči.

Pracovala 10 let jako pracovnice sociálně – právní ochrany dětí a zároveň se jako kurátorka pro děti a mládež specializovala na děti vyžadující zvýšenou pozornost (děti s poruchami chování, dopouštějící se trestné činnosti apod.). Od roku 2014 pracuje jako klíčová pracovnice na budějovicku.

S partnerem a dvěma dcerami žije v Českých Budějovicích.

Zavřít

Další informace o tomto zařízení

Odkazy

Sociální zabezpečení

Legislativa

Kontakty

Informace o náhradní rodinné péči:

Tel.: 727 822 449
E-mail: nrp@prevent99.cz

Vedoucí programu:

Mgr. Lenka Čadová
Tel.: 607 038 140
E-mail: cadova@prevent99.cz

Aktivity projektu Podpora náhradní rodinné péče v Jihočeském kraji jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.

Scroll to Top