Novinky z Preventu

Kdo jsou streetworkeři?

Farova1-web

Bc. Barbora FárováJihočeského streetworku PREVENT studovala na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích obor Rehabilitační – psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory.

Měla jste tehdy představu, co chcete dělat po studiu?

Úsměvné je, že na první přednášce nevěděla nadpoloviční většina třídy to, že absolvováním tohoto oboru získáme profil sociálního pracovníka – včetně mě. Jsem ale ráda, že mě sem osud zavedl a já zjistila, jak rozmanitá tato práce je. Měla jsem jasno, s jakými cílovými skupinami bych chtěla pracovat, což se mi nyní poštěstilo v JSP.

Vzpomínáte na svůj první pracovní den v Preventu? Jaká byla vaše očekávání?

Do JSP jsem nastoupila v červenci 2018. Na svůj první den si vzpomínám dobře, bylo to vlastně nedávno. Do práce jsem přišla plná očekávání – co se bude dít a jaký bude kolektiv. Myslela jsem si, že první týden budu ležet pouze v metodikách a směrnicích. Velmi mile mě ale překvapilo, že jsem mohla vyrazit s kolegy do terénu, a tím poznat jak nové přátele, tak přímou práci s klienty.

Proč jste nyní streetworkerem?

Streetem jsem nyní proto, že tato práce má smysl. Uživatelé návykových látek jsou lidé jako my – se svými radostmi a strastmi. Bohužel si zvolili většinovou společností nepřijatelnou cestu, a to není důvod k jejich vyčlenění. Dalším důvodem, proč mě tato práce naplňuje, je i to, že přispíváme k ochraně zdraví obyvatelstva a vytváříme tak lepší místo pro život.

 

„Streetworker/ka je sociálním pracovníkem/cí, jejichž „kanceláří“ je přirozené prostředí klientů – ulice, parky, kluby, herny, nádraží aj. Jeho úkolem je vyhledávat a kontaktovat skupiny a jednotlivce, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci, stylem svého života a nebo trávením volného času jsou ohroženi negativními sociálními jevy nebo sociálním vyloučením a následně jim nabídnout, nebo zprostředkovat pomoc. Jde především o ty jednotlivce, kteří sami neví jak nebo nejsou ochotni pomoc vyhledat, nebo to nedokáží.“ Zdroj: Česká asociace streetwork
Scroll to Top