Novinky z Preventu

Kdo jsou streetworkeři?

Antonu1-800

Tomáš AntoňůJihočeském streetworku Prevent pracuje pátým rokem. Ke studiu si vybral Teologickou fakultu Jihočeské univerzity, obor Sociální a charitativní práce. „Ve škole jsem byl na praxi v K-centru Jihlava. Po praxi na KC jsem si uvědomil, že drogově závislí jsou cílová skupina, se kterou chci pracovat,“ dodává.

Vzpomínáte na svůj první pracovní den v terénu v Preventu?
Abych se přiznal, tak si první den moc nepamatuji. Vzpomínám si, že jsem se do terénu těšil.

Proč jste nyní streetworkerem?
V terénu se nikdy nenudíte. Zřídka kdy to padá do stereotypu, každý den je jiný. A stále mě to baví a dává mi to smysl.

Máte nějakou zpětnou vazbu od klientů? Vidíte výsledky své práce?
Při tomto typu práce moc zpětné vazby nedostáváme. Občas poděkování od klienta za to, že tu jsme. Každý malý krok, který klient udělá, je pro mě pozitivním výsledkem.

„Streetworker/ka je sociálním pracovníkem/cí, jejichž „kanceláří“ je přirozené prostředí klientů – ulice, parky, kluby, herny, nádraží aj. Jeho úkolem je vyhledávat a kontaktovat skupiny a jednotlivce, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci, stylem svého života a nebo trávením volného času jsou ohroženi negativními sociálními jevy nebo sociálním vyloučením a následně jim nabídnout, nebo zprostředkovat pomoc. Jde především o ty jednotlivce, kteří sami neví jak nebo nejsou ochotni pomoc vyhledat, nebo to nedokáží.“ Zdroj: Česká asociace streetwork
Scroll to Top