Novinky z Preventu

Lidé v Jihočeském kraji se mohou nechat bezplatně otestovat na žloutenku, syfilis a HIV

KC_JSP_testovani_jaro_2024

Ve čtyřech městech Jihočeského kraje nabídne PREVENT 99 široké veřejnosti bezplatné a anonymní testování na žloutenku typu B a C, HIV a syfilis. Zájemci se nemusejí předem objednávat. Stačí, když přijdou v danou hodinu na místo, kde bude přistavena odběrová sanitka. Výsledky se dozví každý otestovaný hned na místě.

Patnáct minut. Jen tolik času zabere test na infekční nemoci, který je anonymní a zdarma. „Byli bychom rádi, kdyby lidé tuto příležitost využili a překonali své obavy. Víme, že může být těžké odhodlat se a přijít. Včasný záchyt nemoci ale zvyšuje šance na léčbu a zároveň velmi limituje její další nevědomé šíření,“ říká Bc. Kamil Podzimek, ředitel sekce HR služeb.

Samotný test bude v odběrové sanitce provádět zdravotník z kapilární krve odebrané z prstu. Po vyšetření se každý otestovaný dozví svůj výsledek během několika minut. Testy spolehlivě odhalí žloutenku typu B a C, HIV a syfilis.

Proč se přijít otestovat? Infekce jako je virus HIV nebo žloutenka typu C se nemusí projevit řadu let. Mnozí tak o tom, že jsou nakažení, ani neví. Bezplatné testování je příležitost, jak nemoc odhalit a získat potřebné informace pro prevenci, popř. léčbu.

Kdy a kde testujeme

13. 4. 2024, Strakonice
u Domu kultury Strakonice, během festivalu Tattoo Jam, 12:00-17:00

25. 4. 2024, Jindřichův Hradec
Parkoviště sv. Florián, 14:00-17:00

29. 4. 2024, Prachatice
Malé náměstí, 14:00 – 17:00

7. 5. 2024, České Budějovice
Sokolský ostrov, 13:00-17:00

PREVENT 99 testuje na infekční nemoci už několikátým rokem. Za tu dobu velký počet lidí s pozitivním testem už nastoupil, nebo úspěšně absolvoval léčbu, která je v dnešní době poměrně jednoduchá, rychlá a vysoce účinná.

Mobilní testování pro veřejnost zajišťuje PREVENT 99 ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc. Bezplatné testování podpořila společnost AbbVie.

Scroll to Top