Novinky z Preventu

Opuštěná holčička stráví své první Vánoce doma. Díky pěstounům našla novou rodinu

CPPR

První měsíce svého života strávila v dětském centru. Matka se o holčičku postarat nedokázala a dlouho se rozhodovalo, jestli se ji dokáže ujmout někdo z širší rodiny. Nyní se našli pěstouni, kteří dají holčičce nový domov, péči a lásku a stanou se součástí jejího života. Své první Vánoce tak stráví doma.

Šťastných příběhů, ve kterých dítě odejde z ústavu do pěstounské péče, se v Jihočeském kraji ročně najde asi jen deset až patnáct. Náhradní rodinná péče PREVENT dlouhodobě spolupracuje s více než 80 pěstounskými a cca 20 osvojitelskými rodinami. Přestože se zájem o pěstounství mírně zvyšuje, počet žadatelů nepokryje počet dětí, které v ústavech vyrůstají.

„Ústav zajistí dítěti odbornou péči a naplnění zejména fyzických potřeb, jako je jídlo nebo teplo. Dítě má ale od narození také citové potřeby. A ty mu může dát jen rodina. Je dokázáno, že dítě se po všech stránkách dobře vyvíjí jen v případě, že o něj od narození pečuje jedna blízká stabilní osoba. Pro dítě je prostě přirozené, že je v prvních měsících života téměř nepřetržitě s matkou. Tak se cítí v bezpečí a milované, a to žádná odbornost ani sebelepší péče nenahradí,“ vysvětluje Mgr. Anna Němcová, vedoucí Centra podpory pěstounských rodin PREVENT. Každý z nás, pokud si může jen trochu vybrat, chce být doma se svými blízkými, a ne v nějakém zařízení, třeba v nemocnici. Zvláště o Vánocích. „Dítě to sice neumí říct a ani si to takto konkrétně neuvědomuje, ale to neznamená, že to neprožívá. Opuštěné dítě je v permanentním stresu,“ upřesňuje Mgr. Anna Němcová.

Pěstouny se mohou stát nejen manželé, ale také jednotlivci, nesezdané páry a i páry homosexuální. Podle Mgr. Anny Němcové musí být v první řadě pěstoun schopný zajistit přijatému dítěti potřebnou péči, zázemí a lásku, což není vždy jednoduché. „Děti si do nové rodiny přináší své staré špatné zkušenosti a traumata. Pak jsou zde samozřejmě čistě praktické podmínky, které se ověřují, např. vhodné bydlení, žádné exekuce, trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní a psychický stav. Z mého pohledu je ale rozhodující chuť pomáhat a zároveň schopnost nechat si poradit a přizpůsobit se změnám,“ říká Mgr. Anna Němcová.

Uvažujete o tom, že byste chtěli pomoci dětem z dětských domovů, ale nevíte jak? Zjistěte si více informací. „V první řadě o tom, jaké ty děti jsou a co potřebují. To vám řekneme např. u nás v Centru podpory pěstounských rodin. Zavolejte nebo napište kdykoliv. A pak se zamyslete, jestli by se u vás v rodině nenašlo místo pro další postýlku a ve vašem nabitém kalendáři čas na péči o další dítě a energie na hraní, povídání, mazlení,“ dodává Mgr. Anna Němcová.

Náhradní rodinná péče PREVENT nabízí služby pro zájemce a žadatele o jakoukoliv formu náhradní rodinné péče z celého Jihočeského kraje.

Pokud věříte, že péče o slabší má smysl, můžete už příští Vánoce slavit ve větším počtu!

Scroll to Top