Novinky z Preventu

PREVENT 99 nabídne zdarma testování na HIV, žloutenku a syfilis

JSP_kampan_testovani_2023

Anonymně, bezplatně a bez objednání se mohou přijít zájemci preventivně otestovat na HIV, ale také na hepatitidu B a C a syfilis. PREVENT 99 nabídne screeningové testování pro veřejnost. Konat se bude v pěti městech Jihočeského kraje.

Kdy a kde testujeme

  • 26.4.   Strakonice, parkoviště u zimního stadionu, 14:00 – 17:00
  • 4.5.     České Velenice, Křižovatka třídy Čsl. legií a ulice Komenského, 14:00 – 16:00
  • 11.5.   České Budějovice, Sokolský ostrov, 13:00 – 17:00
  • 15.5.   Prachatice, Malé náměstí, 14:00 – 17:00
  • 17.5.   Jindřichův Hradec, parkoviště Florián, 14:00 – 17:00

„Chceme oslovit širokou veřejnost a motivovat lidi, aby se nebáli přijít otestovat. Jde o důležitou prevenci,“ vysvětluje vedoucí Jihočeského streetworku PREVENT Bc. Tomáš Antoňů.
Samotné testy budou v sanitce provádět zdravotníci z kapilární krve odebrané z prstu. Po vyšetření se každý otestovaný dozví svůj výsledek hned na místě během několika minut. Lidem, kterým po testování vyjde pozitivní výsledek, se otevírá cesta k léčbě.

Testy dokážou odhalit nejen nemoci jako je žloutenka typu B, HIV, syfilis, ale i žloutenku typu C, kterou v České republice trpí až 80 tisíc lidí. „Onemocnění žloutenkou typu C může dlouhou dobu probíhat zcela bez příznaků nebo být zaměněno za jinou nemoc,“ varuje Bc. Tomáš Antoňů. Testování je příležitost, jak infekci odhalit a získat potřebné informace pro prevenci, popř. léčbu.

Mobilní testování pro veřejnost zajišťuje PREVENT ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc.

Scroll to Top