Novinky z Preventu

Příběhy pěstounů: Petra

Uvažovali jste někdy o tom, že byste pomohli dítěti z ústavu najít nový domov? Zajímá vás, jak asi vypadalo rozhodování o náhradní rodinné péči těch, kteří se pěstouny opravdu stali? Co zažívali ještě před tím, než svou žádost podali a co všechno zvažovali? V seriálu rozhovorů Příběhy pěstounů patnáct lidí vypráví patnáct různých příběhů o svých zkušenostech a zážitcích.
Kampaň s názvem Můžu já být pěstounem? iniciuje Centrum podpory pěstounských rodin PREVENT.

Zajímá Vás, jak těžké je se rozhodnout, zda se stát náhradními rodiči? Přečtěte si příběh Petry (52).

Jak jste se stala pěstounkou?
K pěstounství jsem se dostala trošku klikatou cestou. Můj přítel, se kterým jsem žila, měl dceru. Holčička se díky ne zrovna láskyplné péči své biologické matky dostala do dětského domova. A tak si přítel jako její biologický otec zažádal o svěření do péče. Po roce soudních jednání mu byla holčička svěřena. Konečně jsme ji měli doma.
Po čtyřech letech spokojeného rodinného života z ničeho nic přítel onemocněl agresivní formou rakoviny a zemřel. Ani mne nenapadla myšlenka, že bych holčičku, kterou čtyři roky vychovávám, opustila. Byla mi navržena pěstounská péče. Okamžitě jsem po tomto návrhu sáhla a holčička mi byla svěřena do pěstounské péče. Bez jakékoli přípravy a znalostí jsem se stala najednou pěstounkou.

Změnilo se tím pro vás něco?
Lidé v mém okolí nevnímají rozdíl mezi tím, když jsem nebyla pěstounkou a teď jsem. Pro mne je výchova a péče o holčičku teď asi jen snazší díky doprovodné organizaci. Spoustu problémů, které si sebou děti přinášejí z ne zrovna radostného brzkého dětství jsem díky pomoci pracovnic doprovodné organizace snad pochopila a je jednodušší jak pro mne, tak pro holčičku se s různými problematickými situacemi vyrovnat.

Co byste vzkázala těm, kteří náhradní rodinnou péči teprve zvažují?
Můj život je bohatší o radost, štěstí a úsměvy, které můžu s holčičkou sdílet a věřím, že z ní jednou vyroste krásná, šťastná a vyrovnaná žena, připravená mít velkou rodinu se svými vlastními dětmi a třeba i dětmi přijatými.

Chcete se dozvědět více o náhradní rodinné péči? To je možné třeba tady:
Náhradní rodinná péče PREVENT
Senovážné nám.9, České Budějovice
Bavorova 24, Strakonice

 

Scroll to Top